За Тео - с преклонение Йордан Алексиев
Арх. Теофил Теофилов е роден на 21.12.1944 година в Пловдив. Произхожда от известен копривщенски род. От дядо си Теофил е наследил бунтарския си „анархистичен" нрав, а от баща си Петко Теофилов (дългогодишен директор на музеите) любовта към историята и паметниците. Детството и юношеството на Т.Теофилов премиват в Пловдив и Копривщица. Още като ученик участва в масовките на „Под игото", когато филмът се снима в града. Като ученик и студент участва в археологическите разкопки на язовир Тополница. След завършване на средното си образование се колебае между рисуването и архитектурата. Записва и завършва архитектура в тогавашния ИСИ (ВИСИ). Още като студент прави проект за входна арка към възрожденския град, който е изпълнен и запазен до днес, Тео обичаше Копривщица с някаква особена, синовна любов, търсеше историята й назад във времето, произхода на името и неговото значение.
След завършване на висшето си образование той е разпределен в старопрестолния Търнов. По това време вече е излязло Постановлението за развитие на Велико Търново като исторически, културен и туристически град. Започваха мащабните археологически проучвания - непознати дотогава в нашата страна. Проучването беше свързано с консервационно-експозиционна работа - създаваха се колективи от проектанти, разрасна се работата на НИПК (където Тео работеше). Започнаха и дискусиите какво и доколко трябва да се възстановява. В средите тясно свързани с тази дейност се появиха двете крила - „консерватори" и „реставратори". Дискусията вземаше лавинообразни размери - пренесе се на страниците на вестниците, а „Народна култура" откри постоянна рубрика. Всичко се обсъждаше в Общонародния комитет за развитие на Велико Търново (и по-точно в неговото Изпълнително бюро, оглавявано от Пенчо Кубадински). Една част от водещите ни творци си представяха Царевец като картина на Цанко Лавренов. Сега, след десетилетията, мисля, че с малки увлечения в повечето случаи бе намерена мярката.
Арх. Теофилов спечели конкурсите за знакови за Търнов паметници. По негов проект бе „възстановена" черквата „Св. Димитър", свързана с началото на освободителното движение на Асеневци.
Характерно за него бе тясното сътрудничество с археолозите. Той се запознаваше с паметника още по време на неговото проучване, уважаваше оригинала и търсеше решения за неговото запазване. Черквата „Св. Димитър" и разкритият манастир са сред много добре експонирани търновски паметници. Наред с това по негови проекти бе консервирана и експонирана черква № 21 на терасата на Лобната скала на Царевец, родната къща на големия търновски художник Борис Денев (творческа база на СБХ), Къщата с маймунката, построена от големия Кольо Фи- чето. По проекти на арх. Теофилов бяха укрепени и забележителните черкви в Арбанаси: „Рождество Христово", „Свети Архангели" и „Св. Георги".
Продължително време арх. Теофилов свърза творческата си съдба с паметниците на първите ни столици Плиска и Преслав и отново с емблематично значение: Голямата базилика в Плиска и Кръглата (Златна) църква в Преслав. Във връзка с изпълнението на двете големи задачи, свързани с 1300-годишнината от създаването на Българската държава и _о-късно с 800-годишнината от освободителното движение на Асеневци и възобновяването на българската държава арх. Теофилов беше в непрекъснато движение, обикаляше обектите, даваше указания, участваше в комисии. Имаше удивителната способност да общува с работниците, които му вярваха и изпълняваха указанията му.
Не може да се пропусне и работа- та му по консервацията и експонира- -ето на забележителната тракийска гробница при Свещари, вписана по- късно в листата на световното наследство на ЮНЕСКО.
Годините „във властта" откъснаха арх. Теофилов от любимите му занимания. Последователно той беше „окръжен архитект", а след това и един мандат Председател на Общинския народен съвет във Велико Търново. Но и по това вре- •е, когато имаше възможност той участваше в конкурси и комисии. По това време взе участие в поредния конкурс за реставрация и експониране на черквата „Св. 40 мъченици".
Почти две десетилетия Т.Теофилов оглавяваше Националния музей на архитектурата. Стана директор, когато се изготвяше концепцията за музея, подготвяше се тематично-експозиционният план. Тогава започнаха и ремонтните работи на предоставената на музея сграда - ханът на Хаджи Николай - един от бисерите в творчеството на Кольо Фичето.
След промените сградата бе реституирана, а музеят се нанесе в осигурената от САБ „Киселова" къща (адаптирана като дом на новороденото). В големия салон всяка година Музеят на архитектурата и Археологическият институт и музей при БАН - филиал Велико Търново организирахме изложби, посветени на забележителни годишнини, на търновски творци и паметници. Там провеждахме конференции и обсъждания. Неяснотата с бъдещето на музея тревожеше Т.Теофилов. Археологическите проучвания бяха максимално ограничени и се свеждаха повече до опазването на вече разкритото, до физическото му оцеляване, Това се отнасяше преди всичко до Трапезица. Голяма болка за търновци бе незавидната съдба на черквата „Св. 40 мъченици" - а най-голяма за Т. Теофилов, който не без основание се смяташе за 42 мъченик (41 беше нейният проучвател археологът В.Вълов). „Връзката" на арх. Теофилов с черквата „Св. 40 мъченици" започва в началото на 70-те години, когато той участва в първия конкурс. Неговият проект е оценен като най-добър, но не получава първа награда, което би значело да започне неговата реализация. Следва вътрешно възлагане на НИПК, нов конкурс (отново с най-добро представяне на арх. Теофилов възражение на част от членовете на журито), после двуетапен конкурс (в който той не участва ), възлагане на арх. Теофилов (като отново не се стигна да изпълнение). Изпълнението бе възложено на арх. Б.Кузупов. Започнаха демонтажни и подготвителни работи. Арх. Теофилов бе определен за инвеститорски контрол. В процеса на работата проекта на Кузупов-Венков бе изоставен и след обсъждане в НСОПК при МК работата бе възложена на Т.Теофилов. Необходима бе актуализация на неговия проект. Мечтата на арх. Теофилов бе пред реализиране. Той всекидневно бе на черквата, даваше указания, променяше проекта в движение. Още по вече, че успоредно с това вървяха и разкопките в северния и южен двор на манастира и той трябваше да отчита и новите разкрития. Към министерството бе създадена работна група, която се събираше поне един път месечно - най- напред се обсъждаше проектът, техническата организация, снабдяването с материали, изпълнението, Работата по „обновлението" на черквата вървеше с пълна сила, подготвяха се елементите за оформянето на интериора, изпълнението на иконостаса, връщането на стенописите в притвора. Тео проектираше, организираше, координираше.
По това време започна и работата по експонирането на Голямата базилика в Плиска, проектирането и изпълнението на музейната сграда в Плиска. Допълнителни задачи бяха поправката на покритието на гробницата в Свещари, консервацията и експонирането на текето Демир Баба.
Характерно за работата на арх. Теофилов бе уважението към паметника. Специализацията му в Италия може би има важно значение за това. Другото, което отличаваше Тео от останалите проектанти бе това, че той не само проектираше, но бе и истински историк на архитектурата. Свидетелство за това са многобройните му статии, публикувани в архитектурни и исторически научни издания. В тях той анализираше паметника, възможните решения, типа и строи
телната история. Научно аргументираше взетото решение. На двете търновски черкви „Св. Димитър" и „Св. 40 мъченици" той посвети по десетина статии и студии. Така се раждаха приносите му към проучването на античната и преди всичко средновековна архитектура: за Голямата базилика и Кръглата църква, за черквите „Св. Димитър" и „Св. 40 мъченици", по-общата му работа „От капище към църква", за черквите в Несебър, за Свещарската гробница. Научните му интереси бяха много по-широки - той не беше чужд на някои въпроси от етимологията (свързани главно с любимата му Копривщица), за прабългарския календар и религия, за Мадарския конник.
По негов проект бе построена сградата на Историческия музей в Павликени, музейната сграда на античния керамичен център край Павликени (м. Върбовски ливади), проучен от Богдан Султов, както и сградата на летище Горна Оряховица. През последните десетина години по негови проекти са построени много нови черкви: в Търново (в м. Качица) черквата „Възкресение Христово", черквата при ВТУ, София, Ракитово. Той не отказваше проект или указания за ремонтни работи на много действащи черкви и манастири.
Обичаше да рисува - всяко лято носеше от Копривщица десетина акварела. Обичаше поезията (сам пишеше стихове ), рецитираше Димчо Дебелянов. На традиционните ни петъци той бе душа на компанията, пееше „Зелен здравец".
След завършването на ре.ставрационно-експозиционните работи на манастира Великата лавра обектът стана филиал на Националния исторически музей, арх. Теофилов бе назначен за главен уредник. Той остана и единствен служител в Музея на архитектурата, който вече имаше нов статут - филиал на Националния политехнически музей. До последно той водеше борба за спасяването на музея, за утвърждаването на черквата „Св. 40 мъченици".
Дълги години Тео беше зам.председател на Клуба на дейците на културата - тогава истинско средище на търновската интелигенция. Беше член на Управителния съвет на САБ и два мандата председател на Великотърновския му клон. „Воюваше" с чиновниците за запазване на облика на старата и възрожденска част на Търнов,
Последните години живя забързано, искаше да реализира всичко, което дотогава стоеше в папките му като проекти.
В един топъл мартенски ден - 12 март 2008 година, Тео напусна този свят. Но остави реставрираните и експонирани паметници - за нас и за поколенията.
Трудно се пише за Тео в минало време. Може би сега, горе, където има само сегашно време, той е събрал любопитните и им обяснява за ролята и мястото на седмолъчката от Плиска в механизма на времето, който първобългарите са открили.
Или както е написано върху колоната от черквата „Св. 40 мъченици" от мъдрия Омуртаг „...човек и добре да живее, умира и нека роденият по-късно като гледа тези писмена да си спомни за този, който ги е направил ...". Статия от списание "Паметници, реставрация, музеи" 12 брой /февруари-април 2009г./
|